דרכונים טורקים בכל הטעמים

בשיחון ברליץ לטורקית מופיע המשפט "bana pasaportunu göster", שזה בתרגום חופשי "גיב אלהוויה". יעני, "תראה ת'דרכון ש'ך" בעגה הערבית-ישראלית.

יש הרבה דרכים לעשות סדר בהיררכיה חברתית, ובטורקיה זה עובד גם לפי צבע הדרכון. מי שלא יכול להרשות לעצמו לצאת מהמדינה הוא בכלל חסר צבע, שקוף. יש בסה"כ 4 צבעי דרכונים וכמובן שהחברה הטורקית מגוונת בהרבה, אז הנה לא יותר מסקיצה ראשונית.

 ההיררכיה החברתית בטורקיה בארבעה צבעים

דרכון שחור: דרכון דיפלומטי. אותו מקבלים חברי פרלמנט, שרים, שופטים, הברזלים הכבדים בצבא, ונציגים רשמיים של המדינה לעניינים דיפלומטים. עד כאן נשמע מוכר.

דרכון בורדו: הדרכון הרגיל שכל אזרח זכאי לו. פשוטי העם, אני ואתה.
להוציא את הדרכון הזה עולה מאתיים אירו, מה שהופך אותו לדרכון היקר בעולם, אבל חוץ מזה גם פה אין הפתעות מיוחדות.

דרכון ירוק: ניתן לכל מי שהיה לו דרכון שחור ונהיה "לשעבר", כמו גם לעובדי מדינה בכירים (כולל מורים עם ותק וקציני צבא), אקדמאים, ראשי ערים, עובדי בנקים, וסתם אנשי עסקים מקורבים ש"משלמים את המיסים בזמן". יש בערך 2 מיליון טורקים שזוכים בפריבילגיה הזאת (מתוך 75 מיליון אזרחים). ההבדל המרכזי ביחס לדרכון הבורדו הוא שהמחזיקים בו לא צריכים לבקש מראש ויזה בשביל להכנס לארצות האיחוד האירופי שחתומות על אמנת שנגן — ובארצות שאליהן כן צריך להגיש בקשה (כמו ארה"ב ואנגליה) הם זוכים לתור מקוצר תוך ימים במקום חודשים והקלה משמעותית בטופסולוגיה שצריך למלא. על הדרך גם מצ'פרים אותם בזה שאת הדרכון הם מקבלים בחינם. מצד שני השלילה של הדרכון הזה היא שוט של המשטר, כמו שגילו כמה חברי פרלמנט (לשעבר) שתומכים בעצמאות כורדיסטן.

דרכון אפור: לאנשים שצריכים לנסוע לחו"ל בשביל לייצג את טורקיה, אבל לא עונים על הקריטריונים לדרכון ירוק. דרכון השירות ניתן לספורטאים מקצועיים, עובדים בארגונים בינלאומיים שטורקיה חברה בהם, בסהר האדום, או בארגון האווירי הטורקי. אגודת העיתונאים גם התקנאה, ובקרוב 700 מחבריה גם יזכו בפריבילגיה. מבחינת תנאי הויזה הדרכון שקול לזה הירוק.

משימה: הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין

People like you need to fuck people like me

טרייסי אמין. לונדון, 2011

חיפשתי וחיפשתי, וחיפשתי עוד קצת, ולא מצאתי תמונה של הדרכון של צפון קפריסין.

המדינה היחידה שאפשר לנסוע אליה עם הדרכון הזה היא טורקיה, וגם זה רק באוניה, ובעצם כל ה"מדינה" הזאת היא המצאה טורקית. המקום היחיד בעולם שמכיר בתרגיל המשפטי הזה (כאילו שלא מדובר בכיבוש טורקי) זה המחוז האוטונומי נחיצ'יבאן, שנמצא בתוך אזרבייג'ן. אממה, בנחיצ'יבאן אין נמל ים וגם לא נמל תעופה ולמעשה אין שום דרך להגיע לשם בלי לעבור באזרבייג'ן, שלא מכירה בצפון קפריסין בשביל לא להסתבך עם כל העולם (אפילו שהאזרבייג'נים מאוחדים עם הטורקים בשנאתם לארמנים). בקיצור, אי אפשר לכתוב על דרכונים טורקיים בלי לכתוב גם על צפון קפריסין.

למי שמחפש את הקשר של התמונה כאן, טרייסי אמין היא בת למהגר צפון קפריסאי שהשתקע בלונדון (מסתבר שיש יותר טורקים צפון קפריסאים באנגליה מאשר בקפריסין). אז אולי אין יותר מדי קשר. ואם כבר דברים לא קשורים, בדיעבד אני מתחרט שלא שמתי בפוסט קפיצת הדרך תמונה של הפסל של קייט מוס שמארק קווין עשה, כי גם מסתבר שגם אמין ציירה אותה. עכשיו צריך רק לברר מי זאת קייט מוס, ומה היא עושה עם האדריכל הקומוניסט אוסקר נימאייר.

מחשבה אחת על “דרכונים טורקים בכל הטעמים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s